תפריט נגישות

מתתיהו גרשון פביאן רזניק ז''ל

בן שרה ויהושע
נולד בי"ט באב תשכ"ד, 28/7/1964
התגורר בגבעת חיים איחוד
נהרג בפעולת איבה
בג' בתמוז תשמ"ט, 6/7/1989
מקום אירוע: סמוך לקרית יערים, אוטובוס 405 לירושלים
הובא למנוחת עולמים בגבעת חיים אחוד
חלקה: א,
הותיר: הורים ומשפחה
מתתיהו גרשון מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 51

קורות חיים

פביאן נולד בי"ט באב תשכ"ד (28.07.1964) בבואנוס איירס, ארגנטינה. בנם של שרה ויהושע רזניק, ואח של יפה מריאל רזניק-מורוא.

גדל וחונך בארגנטינה בבית-ספר ממלכתי ובבית-ספר יהודי בשעות אחר הצהריים. שם החל עיצובו כיהודי וכציוני. בתהליך זה היה תפקיד מכריע להורים: האם - שרה, מורה לעברית בבית-ספר יהודי, והאב - יהושע, שהיה בנעוריו חלוץ בעצמו, עלה לישראל והתגורר בה שנים אחדות.

מגיל תשע היה פביאן חבר בתנועת הנוער הציונית: "החלוץ למרחב", תחילה כחניך ואחר כך כמדריך לצעירים ומאוחר יותר לבוגרים. בהמשך שימש גם בתפקיד גזבר וראש גן. באופן טבעי בחר ללמוד ברשת אורט - רשת בתי-ספר יהודיים טכניים בכל העולם, וסיים את הלימודים כטכנאי וכמתכנן מחשבים.

ב- 1983 הגיע לראשונה לישראל לקורס במכון למדריכי חוץ-לארץ בירושלים. המפגש הראשון והאחרון שלו עם הארץ נקשר איפוא בירושלים.

בשובו לארגנטינה גמלה בו ההחלטה לעלות לישראל ויחד עם חברים מהגרעין עלה ארצה ב- 1985. הם ביקשו להגשים את חלומם הציוני בקיבוץ צעיר בנגב: קיבוץ טללים. כעבור זמן מה חזר לספסל הלימודים, והספיק לסיים בהצטיינות שנתיים בלימודי המחשב בבית-הספר להנדסאים שליד אוניברסיטת תל אביב.

כדי לקיים את עצמו, עבד בחופשת הקיץ כרפתן בקיבוץ גבעת חיים איחוד. תוך זמן קצר קנה את לב החברים, הן בעבודה חרוצה והן בעזרה מסורה במתמטיקה לצעירי המשק. וכך, שלא כמקובל, קיבל מהר חדר ואומץ על ידי משפחה בקיבוץ.

כשקרה האסון, היה זה רק טבעי שמצא את מנוחתו האחרונה בקיבוץ שאהב ואהבו: גבעת חיים איחוד.

פביאן רזניק מצא את מותו - כמו את חייו - מתוך אצילות נפש יתירה, כשאימץ משפחה מארגנטינה שבאה לקבל טיפולים נגד לאוקמיה בהדסה ירושלים. בשיא עונת הבחינות של סוף שנת 1989 עזב הכולונסע לעזור בתרגום לספרדית. זו הייתה נסיעתו האחרונה. הוא עלה על אוטובוס הדמים ואבד בתהום.

ביום חמישי 06.07.1989 בשעה 11:00 לפני הצהריים יצא אוטובוס אגד בקו 405 לנסיעה מתל אביב לירושלים. האוטובוס עבר את צומת הפנייה לנוה-אילן כאשר מחבל, שהיה אחד הנוסעים, התנפל על הנהג והסיט את ההגה לימין. הרכב פרץ את גדר הבטחון והתדרדר לתהום. מעוצמת המכה נפגעו רוב הנוסעים, ואז החל האוטובוס לבעור ופצועים שלא הצליחו להימלט נשרפו בתוכו. 16 נוסעים, בהם פביאן, ניספו, ועשרות נפצעו.

צעיר יהודי מארגנטינה הגיע לארץ לבנות ולהיבנות בה. מימש חלום דורות. חלום על ישראל. חלום על ירושלים. אך בדרך אל ירושלים של מטה, הגיע אל ירושלים של מעלה בג' בתמוז תשמ"ט (06.07.1989), והוא בן 25 שנים.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי