תפריט נגישות

זפינה פורטונה כהן ז''ל

נולדה בתרצ"ט, 1939
התגוררה במעלות
נהרגה בפעולת איבה
בכ"ג באייר תשל"ד, 15/5/1974
במעלות
הובאה למנוחת עולמים במעלות
חלקה: הכהנים, שורה: 1
הותירה: שני ילדים
זפינה מונצחת באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 45

קורות חיים

זפינה (פורטונה) נולדה בשנת תרצ"ט (1939).

התגוררה בעיר מעלות שבגליל העליון, כ- 20 ק"מ ממזרח לנהריה. הייתה נשואה ליוסף (ז'וז'ו) כהן, ואמם של בייה, אלי ויצחק. זפינה ומשפחתה נודעו ביישובם כאנשים שעמלו קשה לפרנסתם, ושידעו ליהנות מתוצר עמלם.

לפנות בוקר יום רביעי כ"ג באייר תשל"ד (15.05.1974) חצתה חוליה בת שלושה מחבלים את הגבול מלבנון, ועשתה את דרכה לעבר מעלות. בשעה שלוש וחצי הגיעו אנשי החוליה לעיר, אחרי שרצחו בדרך תושבת מפסוטה, והחלו לדפוק על דלתות הבתים, בתקווה שמישהו יפתח להם את הדלת.

בהגיעם לבית משפחתה של זפינה, משפחת כהן, הצליחו המחבלים לפרוץ את הדלת. זפינה מיהרה להסתיר את בנה התינוק, יצחק, מתחת למיטה. מייד לאחר מכן נורו למוות זפינה, בעלה יוסף (ז'וז'ו) ובנם אלי בן הארבע. הבת הגדולה, בייה, נפצעה מהירי פצעים קשים ונזקקה לאשפוז ממושך. רק יצחק, שהוסתר בידי אמו, לא נפגע מן הירי.

לאחר הטבח בביתה של זפינה, המשיכו המחבלים והגיעו לבניין בית הספר "נתיב מאיר", בו ישנו באותה עת תלמידי בית ספר מצפת, שהיו בטיול שנתי. המחבלים חטפו את כל התלמידים במקום ודרשו שחרור מחבלים כלואים תמורת שחרור התלמידים. בשעות אחר הצהריים של אותו יום ערך צה"ל פעולה לשחרר את בני הערובה, במהלכה ירו המחבלים בתלמידים ורצחו 22 מהם.

זפינה (פורטונה) הייתה בת 35 במותה, הותירה שני ילדים. היא הובאה למנוחות בבית העלמין במעלות, לצד בעלה ובנה.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי