תפריט נגישות

צבי הירש ברנר ז''ל

נולד בתרע"ב, 1912
התגורר בירושלים
נהרג בפעולת איבה
בי"ב באדר א' תש"ח, 22/2/1948
מקום אירוע: ירושלים - בן יהודה
הובא למנוחת עולמים בירושלים - סנהדריה
חלקה: ג, שורה: כד
צבי מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 16

קורות חיים

צבי נולד בשנת תרע"ב (1912) בפולין.

עלה לארץ ישראל בשנת 1935, התיישב בירושלים והחל לעבוד בכריכייה באוניברסיטה העברית. צבי התנדב לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה ושירת עד שנת 1945, אחרי שחרורו החל ללמוד פיזיקה ומתמטיקה בירושלים. הוא גר במלון "אטלנטיק" במרכז העיר.

במהלך חודש פברואר 1948 החליט עבד אל קאדר אל חוסייני, מפקד הכוחות הערביים באיזור ירושלים, לבצע פיגוע גדול בלב ירושלים היהודית. משימה זו בוצעה על ידי שישה עריקים, שוטרים וחיילים בריטים ששיתפו פעולה עם הערבים וגנבו למענם שלוש משאיות צבאיות ומשוריין אלחוט בריטי. על שלוש המשאיות הועמסו למעלה מטונה חומרי נפץ וכן אמצעי חבלה נוספים. ארבעת כלי הרכב, נהוגים על ידי העריקים הבריטים, יצאו לדרכם בשעת בוקר מוקדמת של יום 22.02.1948 מעימוואס ליד לטרון.

בהגיעם למבואות ירושלים, ליד רוממה, נעצרו על ידי מחסום יהודי שלאנשיו ניתנה הוראה לעשות חיפוש ברכב ונוסעים ערביים אך לא ברכב בריטי, לכן לא יכלו אנשי המחסום לעצור את השיירה והיא המשיכה בדרכה לרחוב בן- יהודה במרכז ירושלים היהודית. כלי הרכב עצרו, הערבים הדליקו את פתילי חומרי הנפץ וירו בשני יהודים שעברו בסמוך, ומיד עלו על המשוריין והסתלקו מהמקום בנסיעה מהירה.

בהתפוצצות האדירה, שארעה סמוך לשעה 06:30 בבוקר יום ראשון י"ב באדר א' תש"ח (22.02.1948) נהרסו ארבעה בניינים, בהם המלונות "אטלנטיק" ו"אמדורסקי" בהם היו הרוגים רבים ושני בנייני דירות נוספים. כמו כן נפגעו קשה בניינים נוספים בסביבה. רוב הנפגעים שהו בבתים שנהרסו ובבתי המלון, בהם היו גם משפחות שלמות. בפיצוץ וביריות נפגעו מאות אנשים ונהרגו 50, בהם צבי. את גופתו גילו רק יומיים אחרי הפיצוץ, בגמר פינוי ההריסות.

בן 36 היה במותו. הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בסנהדריה, ירושלים.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי