תפריט נגישות

אברהם אפוטובסקי ז''ל

בן אריה
נולד בתרנ"ג, 1893
התגורר בירושלים
נהרג בפעולת איבה
בי"ב באדר א' תש"ח, 22/2/1948
מקום אירוע: ירושלים - בן יהודה
הובא למנוחת עולמים בתל אביב, בית הקברות הישן (טרומפלדור)
אזור: ב, גוש: 1, שורה: י"ז
הותיר: בן
אברהם מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 15

קורות חיים

אברהם בן אריה נולד בשנת תרנ"ג (1893) ברוסיה. בשנת 1914 נסע מרוסיה לאוסטריה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, משנבצר ממנו לחזור לרוסיה, נסע לתקופה "זמנית" למצריים ושם נישא למלכה לבית פינגולד. במצרים נולדו שני בניהם, יהונתן הבכור ויהושע הצעיר. בשנת 1940 עלה לארץ-ישראל עם אשתו ובנו הצעיר. המשפחה התגוררה בירושלים ואברהם עבד כפקיד בצבא הבריטי.

בראשית מלחמת העצמאות גר עם משפחתו ברחוב בן יהודה בירושלים.

במהלך חודש פברואר 1948 החליט עבד אל קאדר אל חוסייני , מפקד הכוחות הערביים באזור ירושלים, לבצע פיגוע גדול בלב ירושלים היהודית. משימה זו בוצעה על ידי שישה עריקים, שוטרים וחיילים בריטים, ששיתפו פעולה עם הערבים וגנבו למענם שלוש משאיות צבאיות ומשוריין אלחוט בריטי. על שלוש המשאיות הועמסו למעלה מטונה חומרי נפץ וכן אמצעי חבלה נוספים. ארבעת כלי הרכב, נהוגים בידי העריקים הבריטים, יצאו לדרכם בשעת בוקר מוקדמת של יום 22.02.1948 מעימוואס ליד לטרון. בהגיעם למבואות ירושלים, ליד רוממה, נעצרו לפני מחסום יהודי שלאנשיו ניתנה הוראה לעשות חיפוש ברכב ואצל נוסעים ערביים, אך לא ברכב בריטי. לכן לא יכלו אנשי המחסום לעצור את השיירה והיא המשיכה בדרכה לרחוב בן יהודה במרכז ירושלים היהודית. כלי הרכב נעצרו, הערבים הדליקו את פתילי חומרי הנפץ וירו בשני יהודים שעברו בסמוך. מיד אחר כך עלו על המשוריין והסתלקו מהמקום בנסיעה מהירה.

בהתפוצצות האדירה, שארעה סמוך לשעה 06:30 בבוקר, נהרסו ארבעה בניינים. בהם המלונות "אטלנטיק" ו"אמדורסקי" בהם היו הרוגים רבים, ושני בנייני דירות נוספים. כמו כן נפגעו קשה בניינים נוספים בסביבה. בסך הכולנהרגו בפיצוץ וביריות הבריטים 52 אנשים. רוב הנפגעים שהו בבתים שנהרסו ובבתי המלון. היו בהם גם משפחות שלמות. כמה עשרות נפגעו קשה ושניים מהפצועים נפטרו מאוחר יותר מפצעיהם. שלושה מ- 52 החללים הוכרו כנופלים במערכות ישראל והשאר היו אזרחים. כ- 200 נפצעו באורח קל מהפיצוץ. היה זה האסון הכבד ביותר שפקד את היישוב היהודי בירושלים, באירוע אחד, במלחמת העצמאות.

בין הרוגי הפיצוץ היה גם אברהם, שנהרג במקום, ביום י"ב באדר א' תש"ח (22.02.1948). אשתו מלכה, אימה רחל פינגולד ובנו יהושע נספו גם הם בהתפוצצות. רק בנו השני, יהונתן, ניצל מכל משפחתו.

בן 55 במותו. אברהם ושלושת הנספים הנוספים במשפחתו הובאו למנוחת עולמים בבית העלמין ברחוב טרומפלדור בתל-אביב, שם נקבר גם אבי אשתו יצחק-אייזיק יהושע פינגולד.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי