תפריט נגישות

ג'קלין אבוטבול ז''ל

נולדה בת"ש, 1940
התגוררה בירושלים
חללת פעולת איבה
בי"ב באדר א' תש"ח, 22/2/1948
מקום אירוע: ירושלים - בן יהודה
הובאה למנוחת עולמים בירושלים - הר הזיתים
אזור: חברה קדישא האחידה לבני עדות המזרח, גוש: בוראק, חלקה: ד, שורה: 2
הותירה: הורים
ג'קלין מונצחת באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 14

קורות חיים

ג'קלין נולדה בשנת ת"ש (1940). מאז שהגיעה לארץ עם משפחתה הם גרו במלון אמדורסקי במרכז ירושלים.

במהלך חודש פברואר 1948 החליט עבד אל קאדר אל חוסייני, מפקד הכוחות הערביים באיזור ירושלים, לבצע פיגוע גדול בלב ירושלים היהודית. משימה זו בוצעה על ידי שישה עריקים, שוטרים וחיילים בריטים ששיתפו פעולה עם הערבים וגנבו למענם שלוש משאיות צבאיות ומשוריין אלחוט בריטי. על שלוש המשאיות הועמסו למעלה מטונה חומרי נפץ וכן אמצעי חבלה נוספים. ארבעת כלי הרכב, נהוגים על ידי העריקים הבריטים, יצאו לדרכם בשעת בוקר מוקדמת של יום 22.02.1948 מעימוואס ליד לטרון.

בהגיעם למבואות ירושלים, ליד רוממה, נעצרו על ידי מחסום יהודי שלאנשיו ניתנה הוראה לעשות חיפוש ברכב ונוסעים ערביים אך לא ברכב בריטי, לכן לא יכלו אנשי המחסום לעצור את השיירה והיא המשיכה בדרכה לרחוב בן- יהודה במרכז ירושלים היהודית. כלי הרכב עצרו, הערבים הדליקו את פתילי חומרי הנפץ, ירו בשני יהודים שעברו בסמוך ומיד עלו על המשוריין והסתלקו מהמקום בנסיעה מהירה.

בהתפוצצות האדירה, שארעה סמוך לשעה 06:30 בבוקר יום ראשון י"ב באדר א' תש"ח (22.02.1948), נהרסו ארבעה בניינים, בהם המלונות "אטלנטיק" ו"אמדורסקי" בהם היו הרוגים רבים ושני בנייני דירות נוספים. כמו כן נפגעו קשה בניינים נוספים בסביבה. רוב הנפגעים שהו בבתים שנהרסו ובבתי המלון, בהם היו גם משפחות שלמות. בפיצוץ וביריות נהרגו 50 אנשים, כמה עשרות נפגעו קשה ושניים מהפצועים נפטרו מאוחר יותר מפצעיהם, עוד כ- 200 נפצעו באורח קל. בין ההרוגים היתה גם הילדה ג'קלין, בני משפחתה נפצעו בפיצוץ.

ג'קלין היתה בת שמונה שנים במותה. הובאה למנוחות בבית העלמין בהר הזיתים, ירושלים.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי