תפריט נגישות

שלמה מדמוני ז''ל

 • נר
  הודלק ע"י רחלי מדמוני/שמעוני
  בתאריך 28/04/2020,
  ד באייר תשפ

  סבא שלמה, נולד בדרך מתימן לארץ ישראל. המשפחה התגוררה בכפר השילוח שבמזרח ירושלים. משבגר מעט יצא שלמה לסייע בפרנסת הבית. לימים רכש רפת ודיר צאן ועסק באספקת חלב לתושבי ירושלים העברית, בעיקר לתושבי שכונת הכנסת. בימי מאורעות הדמים של אב תרפ"ט (1929) קיים שלמה קשרים הדוקים עם צעירי ה"הגנה", שבאו לכפר לקדם את פני המהומות. לפי הוראת השלטונות הבריטים פונתה המשפחה מכפר השילוח והמשפחה עברה להתגורר בנחלת אחים בירושלים. ביום שני כ"ה בטבת תרצ"ט (16.1.1939) יצא שלמה לבקר בבית הכנסת העזוב שבכפר השילוח לבדוק את מצב ספרי התורה שהחביא (לסבא שלמה היה בית כנסת בביתו שבכפר השילוח), כשעבר ליד בריכת הסולטן שלמרגלות הר ציון, בשביל היורד לכפר, נורה שלמה ונפגע מכדור בעורפו. כעבור זמן קצר הוא מת מפצעיו, בן 39 היה במותו, השאיר אם, אישה ושבעה בנים ובנות. לאחר מס' שנים הבת שלו בת שבע (אחות של אבא) נהרגה מפגז בבוקר 19.05.1948, חמישה ימים אחרי הקמת המדינה, החל הקרב המכריע על גורלה של ירושלים, שנמשך בשלב הראשון 24 יממות. במהלך תקופה זו הירבו הערבים להפגיז את השכונות היהודיות של ירושלים ללא הבחנה. ביום העשרים ואחד למערכה, א' בסיון תש"ח (08.06.1948), נהרגו בהפגזות ברחבי העיר 16 יהודים, בהם הנערה בת שבע (אחות של אבא) שנפגעה ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים. בת שבע היתה בת 16 במותה. בחצר של סבתא ממש מאחורי דלת ביתה, היה צמח מדהים, שמו בת שבע שהפרחים שלו נראים כאילו לא אמיתיים כמו חרסינה, כאילו לא שייך, לכן אף פעם לא ממש הבנו (אחי איתמר ואני) איך הצמח הזה הגיע לשם ואיך זה שהוא אשכרה עשה לנו טובה ומסכים לפרוח דווקא אצלנו, לא הבנו מה הבת שבע הזאת עושה שם ואיך זה שהיא כל שנה מוחלת על כבודה ופורחת במלוא הדרה, אז לא הבנו שלסבתא היה קטע מדהים עם צמחים.

 • נר
  הודלק ע"י רחל מדמוני
  בתאריך 28/04/2020,
  ד באייר תשפ

 • נר
  הודלק ע"י ברק שלמה מדמוני
  בתאריך 27/04/2020,
  ג באייר תשפ

 • נר
  הודלק ע"י גלעד מדמוני
  בתאריך 27/04/2020,
  ג באייר תשפ

  נפל על קידוש השם בעד עם ישראל בניסיון להציל ספר תורה - שנשמתו תעלה מעלה מעלה יחד עם שאר החיילים והחיילות וכל אלו שנהרגו בפעולת השנאה והטרור. שנישמתם תגיע לתענוג ניצחי.

 • נר
  הודלק ע"י המוסד לביטוח לאומי
  בתאריך 22/04/2020,
  כח בניסן תשפ

  ביום הזיכרון תש"ף, עובדי המוסד לביטוח לאומי מרכינים ראש לזכר יקיריכם ומדליקים נר. זכר החללים בליבנו לעד.

 • נר
  הודלק ע"י אסף מדמוני
  בתאריך 23/06/2019,
  כ בסיוון תשע''ט

  סבא שלמה היקר. אכתוב אליך את שאמרתי על קברו של אבי מורי מדמוני סעדיה שהיה בנך . אמר המשורר (טשרניחובסקי): "האדם תבנית נוף מולדתו" אתה בחייך היית תבנית נוף מולדת, ועתה עם טמינתך באדמה, אינך עוד תבנית נוף מולדת. אתה הוא המולדת. אספר לך סבא יקר, עוד לא תמו ייסורי העם, עוד נאלצים אנחנו לשלם בדמים יקרים עבור החיבור אל אדמת הקודש. אך האם מוות בגולה נעים יותר ? אני מאמץ את אמירתו של יוסף טרומפלדור מיום 20.3.1920 בעת שנשאוהו על אלונקה לכפר-גלעדי : "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו" !! ("עם דור ההגנה-א" שאול אביגור עמ' 121). אתה וכמו שכניך לבית הקברות פיינשטיין וברזני עליהם הוטל גזר-דין מוות בידי הצורר הבריטי והם בני עשרים בלבד, עוד לא נישאו ולא ילדו. ובמותך יש נחמה, בבנים ובנות בהם זכית רק בתך יונה לא זכתה לראותך ולהכיר את אביה, בעת הרצח בגיא בן-הינום ליד בית-הקברות הקראי, קופדו חייך. מעטים יודעים כי סבתא רחל שכלה את בנה צמח-דוד ואת בתה בת-שבע שנהרגו בהפגזה על ירושלים, והם ילדים נערים. אם מי מבני המשפחה קורא ומעוניין במידע נוסף, אשמח מאד להעביר.

 • נר
  הודלק ע"י ברק שלמה מדמוני
  בתאריך 07/05/2019,
  ב באייר תשע''ט

 • נר
  הודלק ע"י רחל מדמוני
  בתאריך 07/05/2019,
  ב באייר תשע''ט

 • נר
  הודלק ע"י אסף שער
  בתאריך 04/10/2018,
  כה בתשרי תשע''ט

  תהא מנוחתו עדן

 • נר
  הודלק ע"י רחל מדמוני
  בתאריך 18/04/2018,
  ג באייר תשע''ח

 • נר
  הודלק ע"י ברק שלמה מדמוני
  בתאריך 18/04/2018,
  ג באייר תשע''ח

 • נר
  הודלק בתאריך 22/08/2016, יח באב תשע''ו

 • נר
  הודלק ע"י רחל מדמוני-שמעוני
  בתאריך 11/05/2016,
  ג באייר תשע''ו

  סבא שלי היקר

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי