תפריט נגישות

מאיר סגל ז''ל

בן חיה ויהודה-לייב
נולד בי"ב בסיון תרס"ה, 15/6/1905
התגורר בקרית מוצקין
נהרג בפעולת איבה
בב' באדר ב' תשל"ח, 11/3/1978
בגלילות
הובא למנוחת עולמים בחיפה - שדה יהושע
אזור: א, חלקה: קד, שורה: 1
הותיר: אישה
מאיר מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 46

קורות חיים

מאיר, בן חיה ויהודה-לייב, נולד בצפת בי"ב בסיון תרס"ה (15.06.1905), בן למשפחה מוותיקי העיר ודור חמישי בארץ ישראל.

משבגר חי בחיפה, היה בעל מסעדה ואחרי כן בעל חנות רהיטים ברחוב ארלוזורוב. הוא נישא לפרידה, ונולדו ילדיו יהודה ולאה. הבן יהודה, חבר האצ"ל, נהרג באפריל 1948, ימי מלחמת העצמאות, בירושלים.

אחרי שמאיר נפרד מפרידה הוא נישא למלכה, והם גרו בקריית מוצקין.

בשבת 11.03.1978 אחר הצהריים הגיעה קבוצה של 11 מחבלים לחופי הארץ על-גבי שתי סירות גומי. הם נחתו בחוף של שמורת הטבע מעגן מיכאל אחרי ששהו יומיים בים ושני מחבלים נוספים טבעו. בחוף פגשו המחבלים צלמת טבע. לאחר שתיחקרו אותה לגבי מיקומם, רצחו אותה וניסו לקחת את מכוניתה. משלא הצליחו צעדו לעבר כביש החוף, הכביש הראשי בין חיפה לתל אביב, וסמוך לשעה 16:30 החלו לפעול.

הם עצרו מונית שחלפה בכביש. שני מחבלים נכנסו למונית וביחד עם הנוסעים שבה החלו להתקדם דרומה לתל אביב. יתר המחבלים עצרו ביריות אוטובוס של מטיילים שהיה בדרכו לחיפה. באוטובוס היו חברי 'חוג המשוטטים' של אגד: עובדי אגד ובני משפחותיהם, שהיו בדרכם חזרה הביתה מיום טיול במערת הנטיפים. המחבלים נכנסו פנימה, כפתו את ידי הגברים ודרשו מהנהג לנסוע לתל אביב. במהלך הנסיעה ירו המחבלים מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות. מירי זה נהרגו ארבעה אנשים.

ליד מחלף אולגה חברו המחבלים למונית בה היו שני המחבלים האחרים, העלו את כל נוסעי המונית לאוטובוס והמשיכו לדהור דרומה תוך שהם ממשיכים לירות מחלונות האוטובוס לעבר כלי רכב אחרים. במהלך הנסיעה הבחינו המחבלים באוטובוס אגד נוסף שניסה להימלט מהם, קו 901 מתל אביב לחיפה. בין נוסעי האוטובוס היה מאיר, שחזר ממסיבת בר-מצווה בתל אביב. כששמע נהג האוטובוס שישנם מחבלים הוא סובב את האוטובוס והחל נוסע במהירות דרומה. המחבלים רדפו אחרי האוטובוס עד שהצליחו לעצור אותו. גם את נוסעי האוטובוס הזה העלו המחבלים לאוטובוס בו היו, והמשיכו לדהור לעבר תל אביב.

כל הניסיונות של המשטרה לעצור את האוטובוס לא הצליחו עד שלבסוף, מעט צפונית לצומת הקאנטרי-קלאב (צומת גלילות), ירו השוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. בין המחבלים לבין כוחות משטרה שהיו במקום התפתח קרב יריות ארוך. חלק מהמחבלים פרץ החוצה מהאוטובוס, השאר החלו לירות לעבר הנוסעים שניסו בכל כוחם להמלט.

בשלב מסוים פוצצו המחבלים את האוטובוס על כל הנוסעים שנותרו בו והוא הפך למלכודת אש גדולה. שלושים וחמישה ילדים ומבוגרים, בהם מאיר, ניספו באותו ערב, מוצאי שבת ג' באדר ב' תשל"ח (11.03.1978).

מאיר היה בן 73 במותו. הותיר אישה, בת, שלושה נכדים ונין. הובא למנוחות בבית העלמין בחיפה.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי