תפריט נגישות

אמנון דרורי ז''ל

בן ויקטוריה ומיכאל
נולד בכ"ז בתמוז ת"ש, 2/8/1940
התגורר בקרית חיים
נהרג בפעולת איבה
בב' באדר ב' תשל"ח, 11/3/1978
בגלילות
הובא למנוחת עולמים בחיפה - שדה יהושע
אזור: א, חלקה: קד, שורה: 2
הותיר: אישה ושלושה ילדים
אמנון מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 44

קורות חיים

אמנון, בן ויקטוריה ומיכאל, נולד בכ"ז בתמוז ת"ש, (02.08.1940), בפלסטינה - ארץ ישראל. גדל והתחנך בקריית חיים ולמד ב"אורט" מקצועי בעיר. הוא היה השני מבין חמישה ילדים.

אמנון עשה את שירותו הצבאי בצנחנים ובסיירת. לאחר שחרורו עבד כרתך במספנות ישראל. מאוחר יותר נסע להולנד כדי לעבוד במספנות שבדרום המדינה.

בהולנד פגש את אשתו, רות, שבאה איתו ארצה. לבני הזוג נולדו שלושה ילדים. המשפחה התגוררה בחיפה. אמנון שימש בתחילה כקצין ביטחון וכנהג שכיר. בהמשך הצטרף כחבר לקואופרטיב אגד והמשיך לנהוג לפרנסתו. אמנון היה חובב טבע וטיולים, והצטרף ל'חוג המשוטטים' של אגד.

בב' באדר ב' תשל"ח, (11.03.1978), שבת אחר הצהריים, הגיעה קבוצה של 11 מחבלים לחופי הארץ על-גבי שתי סירות גומי. הם נחתו בחוף שמורת הטבע מעגן מיכאל. היה זה לאחר ששהו יומיים בים ואיבדו את דרכם. שני מחבלים נוספים טבעו עוד קודם כשהגיעו לחוף. בחוף פגשו המחבלים צלמת טבע. לאחר שתיחקרו אותה לגבי מיקומם, רצחו אותה והמשיכו בצעדה לעבר כביש החוף.

סמוך לשעה 16.30 עצרו מונית שחלפה בכביש. שני מחבלים נכנסו למונית וביחד עם הנוסעים שבה החלו להתקדם דרומה לתל-אביב. יתר המחבלים עצרו אוטובוס של מטיילים שהיה בדרכו לחיפה. באוטובוס היו חברי 'חוג המשוטטים' של אגד, עובדי החברה ובני משפחותיהם, שהיו בדרכם חזרה הביתה מיום טיול במערת הנטיפים. המחבלים עצרו את האוטובוס ביריות, התפרצו פנימה ודרשו מהנהג לנסוע לתל-אביב. הם כפתו את ידי הגברים, בהם אמנון. במהלך הנסיעה ירו המחבלים מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות. מהירי נהרגו ארבעה אנשים.

ליד מחלף אולגה חברו המחבלים למונית בה היו שני המחבלים האחרים. הם העלו את כל נוסעי המונית לאוטובוס והמשיכו לדהור דרומה תוך שהם ממשיכים לירות מחלונות האוטובוס לעבר כלי רכב אחרים. במהלך הנסיעה הבחינו המחבלים באוטובוס אגד נוסף שניסה להימלט מהם. היה זה אוטובוס בקו 901 מתל-אביב לחיפה. נהג האוטובוס ששמע על התקפת המחבלים, הסתובב והחל נוסע במהירות דרומה. המחבלים רדפו אחרי האוטובוס עד שהצליחו לעצור אותו. נוסעי קו 901 הועלו לאוטובוס חוג המשוטטים, והם המשיכו לדהור לעבר תל-אביב.

כל ניסיונות המשטרה לעצור את האוטובוס עלו בתוהו עד שלבסוף, מעט צפונית מצומת גלילות, ירו השוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. בין המחבלים לבין כוחות משטרה שהיו במקום התפתח קרב יריות ארוך. חלק מהמחבלים פרץ החוצה מהאוטובוס, השאר החלו לירות לעבר הנוסעים, שניסו להימלט.

ואז, פוצצו המחבלים את האוטובוס על כל נוסעיו והוא הפך למלכודת אש גדולה. 35 ילדים ומבוגרים, בהם אמנון, ניספו בארועי אותו יום.

אמנון היה בן 37 במותו. הותיר אישה וילדים. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בחיפה.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי