תפריט נגישות

נח אימרמן ז''ל

בן ר' תנחום
נולד בתרנ"ו, 1896
התגורר בחברון
נהרג בפעולת איבה
בי"ח באב תרפ"ט, 24/8/1929
מקום אירוע: חברון
הובא למנוחת עולמים בחברון
אזור: א, גוש: א1, חלקה: 3, שורה: 43
הותיר: אישה, שלוש בנות ובן
נח מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 2

קורות חיים

נולד בשנת 1896, בעיר סלוצק, רוסיה, לאביו ר' תנחום.

תשוקה עזה להשתלמות בתורה קננה בלבו של נח מילדותו. למד בימי חרפו בישיבת סטוצ'ין, ונחשב על מתמידיה ומופלגיה בתורה. אך, איתן מושבו-בדרכי הנהגה מוסריים ; בהם היה מצוין על כל חבריו. השאיפה לשלמות מוסרית עליונה ולטהרת קודש במחשבה ובמעשה-היו שורש נשמתו. המלחמה העולמית מטרידה את נח ממבועי התורה והמוסר: הוא נלקח לצבא הרוסי, בשנת 1914, ועומד במערכה שלש שנים.

בשנת 1919 הוא נושא אישה ושב לסלוצק. עובד בלילה במאפיה של אביו, ושוקד ביום על ספרי תורה ומוסר. הוא משתתף השתתפות פעילה בחיים הצבוריים, ומטפל ביחוד בעניני חנוך: משתדל לבסס את מיסד "התלמוד-תורה", מיסד חברה בשם "תפארת בחורים" ללימוד תורה, מסיע ליסוד ישיבה בעיר ונמנה על מוריה.

בקיץ שנת 1920, אחרי ששבה ישיבת סלובודקה למקומה מקרמנצ'וג, הולך נח לישיבה זאת, להמשיך בלימודיו, ועושה שם עשרה חדשים. הוא הולך אז לריגה: הוזמן להיות שם מורה בישיבה "יגדיל תורה". ארבע שנים הוא יושב בריגה ופועל גם כאן פעולות חשובות על שדה החנוך והתורה. נמנה על "צעירי אגודת ישראל".

בשנת 1925 עולה נח עם משפחתו לארץ. הוא מתישב בחברון ומסדר לו שם מאפיה מודרנית: רצונו לחיות מיגיע כפיו, מעבודתו במאפיה, ולהימצא בקרבת הישיבה, בה ישב ויעמול בתורה בשעותיו הפנויות. שנה וחצי עברו עד שבסס את המאפיה, ואף בזמן ההוא של טרדות גדולות, לא עבר עליו יום ללא-הגות בתורה. ומשנסתדרה העבודה במאפיה, סדר לו נח גם שעות קבועות לתורה בישיבת "כנסת ישראל".

ביום ההריגה, בשבת י"ח באב, הומת נח על ידי הפורעים במיתה משונה: שמו את ראשו על מכונת-בישול דולקת ושרפוהו חיים. הוא מת מתוך יסורים נוראים.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי