תפריט נגישות

צבי צביקה עשת ז''ל

בן שושנה ומשה
נולד בכ"ז בשבט תרצ"ב, 4/2/1932
התגורר בחיפה
נהרג בפעולת איבה
בב' באדר ב' תשל"ח, 11/3/1978
בגלילות
הובא למנוחת עולמים בצור שלום
אזור: קרית ביאליק, חלקה: ד, שורה: 16
הותיר: אישה, שני ילדים ואחות
צבי מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 47

קורות חיים

צבי, בן משה ושושנה שטרקמן, נולד בכ"ז בשבט תרצ"ב (04.02.1932) בוורשה, פולין. עלה לארץ בגיל שנה וגדל בקרית ביאליק. היה בוגר בי"ס "בסמת" בחיפה וביה"ס "תדמור" לתיירות, בהרצליה.

צבי היה מוותיקי מדריכי התיירים של חברת "אגד תיור". הוא נשא לאישה את יהודית והיה אב לשני ילדים, גל ועמית. היה רגיש מאוד לפגיעה באנשים, ובילדים בפרט. תמיד נהג לומר ש"אותו לא יובילו כצאן לטבח".

ביום שבת אחר הצהריים, ב' באדר ב' תשל"ח, (11.03.1978) הגיעה קבוצה של 11 מחבלים לחופי הארץ על-גבי שתי סירות גומי. הם נחתו בחוף של שמורת הטבע במעגן מיכאל, לאחר ששהו יומיים בים ואיבדו את דרכם. שני מחבלים נוספים טבעו לפני שהגיעו לחוף. בחוף פגשו המחבלים צלמת טבע. לאחר שתיחקרו אותה לגבי מיקומם, רצחו אותה וניסו לקחת את מכוניתה. משלא הצליחו צעדו לעבר כביש החוף, הכביש הראשי בין חיפה לתל-אביב.

סמוך לשעה 16.30 החלו לפעול. הם עצרו מונית שחלפה בכביש. שני מחבלים ניכנסו למונית וביחד עם הנוסעים שבה החלו להתקדם דרומה לתל-אביב. יתר המחבלים עצרו אוטובוס של מטיילים שהיה בדרכו לחיפה. באוטובוס היו חברי 'חוג המשוטטים' של אגד: עובדי אגד ובני משפחותיהם, שהיו בדרכם הביתה מטיול במערת הנטיפים. המחבלים עצרו את האוטובוס ביריות, ניכנסו פנימה ודרשו מהנהג לנסוע לתל-אביב. הם כפתו את ידי הגברים ובמהלך הנסיעה ירו מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות. מהירי נהרגו ארבעה אנשים.

ליד מחלף אולגה חברו המחבלים למונית בה נסעו שני המחבלים האחרים. הם העלו את כל נוסעי המונית לאוטובוס והמשיכו לדהור דרומה, כשהם ממשיכים לירות לעבר כלי רכב אחרים. במהלך הנסיעה הבחינו מחבלים באוטובוס אגד נוסף שניסה להימלט מהם. היה זה אוטובוס בקו 901 מתל-אביב לחיפה. בין הנוסעים באוטובוס היה צבי. כששמע נהג האוטובוס שישנם מחבלים הוא סובב את האוטובוס והחל נוסע במהירות דרומה. המחבלים רדפו אחרי האוטובוס עד שהצליחו לעצור אותו. גם את נוסעי האוטובוס הזה העלו המחבלים לאוטובוס בו היו והמשיכו לדהור לעבר תל-אביב.

כל הניסיונות של המשטרה לעצור את האוטובוס לא הצליחו עד שלבסוף, מעט צפונית לצומת הקאנטרי-קלאב (צומת גלילות) ירו השוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. בין המחבלים לבין כוחות משטרה שהיו במקום התפתח קרב יריות ארוך. חלק מהמחבלים פרצו החוצה מהאוטובוס, השאר ירו לעבר הנוסעים שניסו להימלט.

בשלב מסוים פוצצו המחבלים את האוטובוס על כל הנוסעים שנותרו בו והוא הפך למלכודת אש גדולה. 35 ילדים ומבוגרים ניספו באותו יום.

סמוך לעצירת האוטובוס, צבי עשת השתחרר מהחבלים בהם נכפת בידיו והסתער על מחבל שעמד לידו, על מנת לחטוף את נשקו. צבי וחברו הרגו שני מחבלים. תוך כדי פעולה זו נורה על ידי מחבל אחר שהיה באוטובוס, ונהרג.

על מעשה זה הוענק לצבי עיטור המופת מטעם המפקח הכללי של משטרת ישראל.

צבי היה בן 46 במותו. הותיר אחריו אישה, שני ילדים ואחות. הובא למנוחות בבית העלמין בצור שלום.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי