תפריט נגישות

ליאת גלאון ז''ל

בת שושנה ושמחה
נולדה בג' בתמוז תשל"א, 26/6/1971
התגוררה בחיפה
נהרגה בפעולת איבה
בב' באדר ב' תשל"ח, 11/3/1978
בגלילות
הובאה למנוחת עולמים בחיפה - שדה יהושע
אזור: א, חלקה: קד, שורה: 2
הותירה: משפחה
ליאת מונצחת באנדרטה בהר הרצל בלוח מס' 44

קורות חיים

ליאת, בת שמחה ושושנה, נולדה בג' בתמוז תשל"א, (26.06.1971), בירושלים.

ליאת נולדה בבית-חולים הדסה בירושלים, תינוקת יפהפייה, זהובת שיער וכחולת עיניים. בהיותה בת חמש עקרה משפחתה לחיפה. ליאת למדה בבית הספר היסודי "טשרניחובסקי" שבכרמל המערבי. היא הייתה אהובה ומקובלת על חבריה.

ביום שבת אחר הצהריים, ב' באדר ב' תשל"ח, (11.03.1978), הגיעה קבוצה של 11 מחבלים לחופי הארץ על-גבי שתי סירות גומי. הם נחתו בחוף של שמורת הטבע מעגן מיכאל. היה זה לאחר ששהו יומיים בים ואיבדו את דרכם. שני מחבלים נוספים טבעו עוד קודם שהגיעו לחוף. בחוף פגשו המחבלים צלמת טבע. לאחר שתיחקרו אותה לגבי מיקומם, רצחו אותה והמשיכו בצעדה לעבר כביש החוף.

סמוך לשעה 16.30 עצרו מונית שחלפה בכביש. שני מחבלים נכנסו למונית וביחד עם הנוסעים שבה החלו להתקדם דרומה לתל אביב. יתר המחבלים עצרו אוטובוס של מטיילים שהיה בדרכו לחיפה. באוטובוס היו חברי 'חוג המשוטטים' של אגד: עובדי אגד ובני משפחותיהם, שהיו בדרכם חזרה הביתה מיום טיול במערת הנטיפים. בין הנוסעים היו ליאת ובני משפחתה. המחבלים עצרו את האוטובוס ביריות, נכנסו פנימה ודרשו מהנהג לנסוע לתל אביב. הם כפתו את ידי הגברים.

המחבלים דרשו מאימה של ליאת להעבירה לחלק האחורי של האוטובוס. האם ניצלה רגע של חוסר תשומת לב מצד המחבלים והחביאה את ליאת מתחת לספסל בו ישבה. במהלך הנסיעה ירו המחבלים מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות. מהירי נהרגו ארבעה אנשים.

ליד מחלף אולגה חברו המחבלים למונית בה היו שני המחבלים האחרים, העלו את כל נוסעי המונית לאוטובוס והמשיכו לדהור דרומה, תוך שהם ממשיכים לירות מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות. במהלך הנסיעה הבחינו המחבלים באוטובוס אגד נוסף, קו 901 מתל אביב לחיפה. נהג האוטובוס שמע על מתקפת המחבלים וניסה להימלט. הוא סובב את האוטובוס והחל נוסע במהירות דרומה. המחבלים רדפו אחרי האוטובוס עד שהצליחו לעצור אותו. גם את נוסעי האוטובוס הזה העלו המחבלים לאוטובוס המטיילים, והמשיכו לדהור לעבר תל אביב.

כל הניסיונות של המשטרה לעצור את האוטובוס לא הצליחו עד שלבסוף, מעט צפונית לצומת הקאנטרי-קלאב (צומת גלילות), ירו השוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. אחד הנוסעים צעק לכולם שיימלטו מהאוטובוס, ואלו שהצליחו להימלט רצו לכיוון תחנת הדלק. בין המחבלים לבין כוחות משטרה שהיו במקום התפתח קרב יריות ארוך. חלק מהמחבלים פרצו החוצה מהאוטובוס, היתר ירו על הנוסעים הנמלטים.

ואז, פוצצו המחבלים את האוטובוס על כל הנוסעים שנותרו בו והוא הפך למלכודת אש גדולה. 35 מבוגרים וילדים מצאו את מותם בפיגוע, ובהם ליאת.

ליאת הייתה בת שש שנים ותשעה חודשים במותה. היא הובאה למנוחות בבית העלמין בכפר סמיר בחיפה.

זכרה של ליאת הונצח בספרייה בבית ספרה.

אנו עושים כל מאמץ לדייק במידע המופיע, ומתנצלים אם אירעה טעות.
אם ברצונכם להעיר או לתקן פרטים בדף זה, אנא
צרו קשר.
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה
פיתוח מאגרי מידע לוגו חברת דידקטי